Natura bez granic

Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie stosowali korek w przedmiotach codziennego użytku. Dzisiaj ten naturalny surowiec jest stosowany w pracach wizerunkowych i najbardziej emblematycznych kompozycjach.

W pracach konstrukcyjnych, modzie, sztuce plastycznej, lotnictwie czy przedmiotach związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Dzięki wyobraźni, innowacji oraz pomocy zaawansowanych badań nad rozwojem, korek zwycięża pośród architektów, inżynierów i projektantów z całego świata. Na ziemi i w przestrzeni kosmicznej.

Zdumiewające jak to działa. To jest otwarte ale jakoś zamknięte. Działa to tak, jak gdyby były tam szklane ściany, które są niewidoczne ale chronią nas przed hałasem z ulicy…To kolejna zaleta korka: pochłanianie dźwięku. Prawie nie słychać żadnego hałasu na powierzchni stalowego dachu.

Pierre de Mauron

Ten opis architekta Pierre’a de Meuron, odnoszący się do korka zastosowanego w Serpentine Gallery Pavilion 2012 dowodzi jak w 100% naturalny materiał może zaskoczyć nawet najbardziej poważanych twórców. Projekt ten zaskakuje kreatywnością. Powstał w Londynie, przy współpracy chińskiego artysty Ai Weiwei oraz architektów Herzog & de Meuron. Jak mówi Jacques Herzog, ważnym podkreślenia jest fakt, że do realizacji tego projektu użyto surowca tak interesującego i tajemniczego, o którym mało ludzi wie, czym tak naprawdę jest.

„To jest naturalny materiał, z mocną wartością dodaną w odniesieniu do dotyku i zapachu, oraz wielka wszechstronnością, która pozwala go łatwo wyrzeźbić, wyciąć, formować i nadać kształt.

Herzog & De Mauron, projektanci Serpentine Gallery Pavilion
 

 

Ponowne odkrycie i entuzjaści

Od wieków, na całym świecie artyści odkrywają – albo odkrywają na nowo – materiały, które są użyte w przedmiotach codziennego użytku takie, jak np. korek. Zainteresowanie korkiem jest wspólne zarówno dla weteranów, jak i dla nowych pokoleń artystów. Wystarczy spojrzeć na sukces konkursu „ The Future od Cork Applications” w Muzeum Design’u Vitra i the Georges Pampidou Centre w 2012 roku, na których ponad 360 młodych artystów współpracowało, prezentując nowe pomysły na zastosowanie korka.

Dobry projekt staje się coraz bardziej istotny w aktualnym wyzwaniu, jakim jest wznoszenie korka na czoło nowoczesnego życia. Nazwiska takie, jak Inga Sepme, Nendo, Fernando Brizio i Pedrita dały wyraźny przykład w projekcie MATERIA ® - Cork by Amorim, kolekcja przedmiotów, które w sposób funkcjonalny wpasowują się w codzienną rzeczywistość. Również inni projektanci wnętrz i mebli przyczynili się do umocnienia wizerunku korka. Jasper Morrison, Candice Olson, Eric Custer, Daniel Michalik, pośród innych okazali się być prawdziwymi entuzjastami tego naturalnego surowca.

Korek jest surowcem używanym od starożytności, jego niesamowita wszechstronność jest zdumiewająca (…) dzięki swej zdolności do odnawiania i dostosowania do wymogów nowoczesnych technologii.”

The chemistry of cork, National Geographic

Korek jest zróżnicowanym produktem, nieodłącznie związanym z jakością. Rozbudza zmysły, odwołuje się do kreatywności i komfortu. Kiedy jest łączony z innymi materiałami dodaje wartości i pomaga wzmocnić pojęcie oryginalności, zarówno z pozycji projektanta, jak i użytkownika. Od dekoracji do najbardziej wyszukanych kreacji, korek zaistniał, jako biżuteria, ubrania oraz obuwie. Prestiżowe marki takie, jak Yves Saint Laurent, Prada, Stella McCartney, Dior, Dolce & Gabbana i Gucci są dumni z włączenia elementów korka do swoich kolekcji.

 

Naturalnie oszałamiający

Będąc w 100 % naturalnym, korek posiada unikalne właściwości, których żadna technologia nie zdołała naśladować: jest bardzo lekki, wodoodporny, uszczelniający, elastyczny i ściśliwy, odporny na przetarcia, temperaturę, działanie czasu, hipoalergiczny i komfortowy. W rezultacie doniosłych inwestycji w badania i rozwój oraz innowacje, potencjał tego surowca jest ograniczony tylko wyobraźnią. Dzięki udoskonaleniom technologicznym możemy dzisiaj wykorzystywać techniczne parametry korka, jak nigdy wcześniej.

Na polu nowych zastosowań korek osiągnął taki zasięg, jaki pojawia się prawie w każdym sektorze gospodarki oraz w krajach, w których jeszcze kilka lat temu pozostawał nieznanym produktem. Na przykład w Chinach, wpływ jaki wywołał pośród odwiedzających portugalski pawilon, który w całości wykonany był z korka, podczas Shanghai EXPO, był oszałamiający.

Korek, jako surowiec jest stosowany od kilku lat, jako pokrycie podłogowe i scienne. Ale jego zastosowanie w najbardziej zaawansowanych technologicznie projektach jest relatywnie nową opcją na zrównoważonym rynku budowlanym, w którym ma to czyste zalety w odniesieniu do jakości budynków, jakości powietrza wewnątrz oraz termalnego i akustycznego komfortu. Prace takie,jak Sagrada Familia w Barcelonie, Muzeum Leonarda Da Vinci w Mediolanie, the Nezu Museum w Tokio, Stadion w Kapsztadzie zbudowany na potrzeby Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2012 roku oraz Serpentine Gallery wspomniana powyżej są przykładami użycia korka, jako wysoce wyrafinowany i zaawansowany technicznie materiał budowlany.

W dużych budowlach infrastrukturalnych takich, jak mosty, autostrady, turbiny wiatrowe, tamy czy lotniska korek także odgrywa ważną rolę.

W zestawieniu z zaawansowaną technologią zwiększa wydajność produktu, wygodę oraz prestiż. Jednym z przykładów może być samochód – wnętrze nowego Mercedesa F700 prototype, zostało wyłożone korkiem zamiast skóry. Innymi przykładami mogą być wewnętrzne komponenty autobusów, szybkich pociągów czy samolotów. W sporcie zastosowano korek w piłkach baseballowych, deskach surfingowych czy kajakach medalistów olimpijskich.

 

 

W podboju przestrzeni kosmicznej

Korek, pod względem technicznym, jest stosownym materiałem dla XXI-go wieku, skutecznie współzawodnicząc w obszarach tradycyjnie zdominowanych przez metal czy pochodne ropy naftowej. W społeczeństwie, które coraz bardziej ceni inteligentne wykorzystanie zasobów, korek jest najbardziej zrównoważonym surowcem naturalnym, ponieważ nie tylko zabezpiecza własną gospodarkę ale także przyczynia się do utrzymania i rozwoju różnorodności biologicznej gatunków oraz pochłaniania CO2. Jest cenny także z uwagi na to, że może być wykorzystany jako substytut dla syntetycznych materiałów, produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak skóry, które w przeciwieństwie do korka pochłaniają, często bezpowrotnie, bogactwo lasów.

Z każdym dniem badania pokazują nowe i zaskakujące możliwości zastosowania korka: tkaniny korkowe, papier korkowy czy przewody korkowe stanowią już rzeczywistość. Wkrótce korek będzie używany w sproszkowanej formie w kosmetykach, dzięki jego hipoalergicznym właściwościom. W tej chwili jest testowany w kamizelkach kuloodpornych ze względu na zdolność do pochłaniania wstrząsów. Niemniej jednak w dalszym ciągu pozostaje wiele do odkrycia w zakresie przeobrażenia korka i jego nieskończonych możliwości.

Nie tylko z punktu widzenia Ziemi korek jest postrzegany, jako materiał przyszłości. NASA i ESA także odnalazły preferowanego partnera w korze dębu korkowego, inkorporując korek do osłon termicznych oraz płytek wyścielających promy kosmiczne.

Ze względu na unikalne właściwości kompozytów korkowych oraz doskonały stosunek wagi do parametrów technicznych, uszczelnienia korkowe dla tarczy termicznych odegrały ważną rolę w udanych wystrzeleniach i operacjach wszystkich statków kosmicznych, zarówno załogowych jak i bezzałogowych. Tu ponownie AMORIM jest ważnym partnerem technologicznym, który dostarcza moduły korkowe dla przemysłu kosmicznego od 1980 roku.