Wykorzystanie korka pochodzącego z recyklingu

Zatyczki korkowe to integralna część wina. Co jednak można zrobić z korkiem po otwarciu wina? Firma Corticeira Amorim jest pionierem w promowaniu recyklingu korka, koncepcji, która ma swój początek w Portugalii a rozprzestrzeniła się w różne strony świata np. do USA, Kanady, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Afryki Południowej i Australii. Mała i prosta czynność jaką jest recykling zatyczek korkowych jest wielkim krokiem w kierunku żywotności naszej planety.

Zatyczki korkowe są już z natury przyjazne środowisku, ponieważ są w 100% naturalnym produktem i nie zanieczyszczają środowiska nawet jeśli trafią do kosza. Podlegają również recyklingowi i jako surowiec wtórny nadają się do ponownego użycia, co z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju jest ich dużą zaletą. Rosnąca świadomość dotycząca ekologii i środowiska sprawiła, że podjęto działania zbierania i recyklingu zużytych zatyczek korkowych. Pierwszy taki projekt, "Green Cork", rozpoczął się w 2008 roku, a udział w nim wzięły: firma Amorim i Quercus, portugalskie stowarzyszenie na rzecz środowiska. Od tamtej pory mnóstwo podobnych inicjatyw pojawiło się w wielu krajach i odnoszą one sukcesy. Uczestniczą w nich aktywnie ludzie także spoza kręgu konsumentów win. Wiele supermarketów, lotnisk, restauracji, wytwórni win, szkół, sommelierów a nawet harcerzy podjęło wyzwanie by "tchnąć nowe życie" w używane zatyczki korkowe. Na całym świecie dziesiątki milionów zatyczek korkowych zostaje zbieranych i poddawanych recyklingowi.

Jest to prosty gest, który w znacznym stopniu pomaga środowisku. Przetworzone zatyczki są mielone w pierwszej na świecie jednostce recyklingu korka Amorim Cork Composites, firmie należącej do grupy AMORIM, która działa w Portugalii od 2009 roku. Uzyskany granulat jest surowcem wtórnym, z którego nie powstaną już zatyczki, lecz pokrycia, izolacja, profesjonalne kajaki, rakiety do badmintona, piłeczki do tenisa i krykieta, elementy do samochodów i samolotów, produkty dekoratorskie i modowe i wiele, wiele innych.

W USA i Kanadzie zatyczki korkowe zbierane są pod patronatem akcji "American ReCORK" i wykorzystywane są wyłącznie do produkcji obuwia, dzięki współpracy z kanadyjską firmą SOLE.

 

 

Recykling – gest przyjazny środowisku

Rocznie sprzedawanych jest około 12 miliardów zatyczek korkowych. Recykling nie tylko umożliwia powtórne wykorzystanie korka, ale również wydłuża cykl życia tego surowca. Co więcej, obniżone zostają koszty wytwarzania rozmaitych produktów wysokiej jakości z korka, przy równoczesnym dbaniu o czysty świat.

Zatyczki korkowe pochłaniają cząsteczki CO2, podobnie jak kora dębu korkowego, z której zostały wykonane. Dąb korkowy posiada tę ważną zaletę, która umożliwia zatrzymanie CO2, gazu który powoduje efekt cieplarniany. Jeśli zatyczki ulegają procesowi rozkładu czy spalania, dwutlenek węgla jest uwalniany do atmosfery i przyczynia się do globalnego ocieplenia. Recykling z kolei zwiększa możliwości korka do wchłaniania CO2 .Raz przetworzone zatyczki zachowują tę właściwość na zawsze jako że, nieograniczone jest powtórne wykorzystanie tego surowca. Każda tona zatyczek korkowych, zatrzymuje ok 1,83 ton CO2.

 

 

 

 

Więcej recyklingu, więcej lasów, lepsze społeczeństwo

Ani jedno drzewo nie zostaje ścięte podczas całego procesu produkcji zatyczek korkowych czy innych produktów z korka. Jednakże, niektóre programy recyklingowe firmy Corticeira Amorim, szczególnie w Portugalii stawiają sobie za cel nie tylko ponowne wykorzystanie surowca jakim jest korek, ale również przyczynianie się do powstawania nowych lasów. Dochód z recyklingu zatyczek korkowych przekazywany jest krajowym stowarzyszeniom na rzecz środowiska celem finansowania zalesiania. Dzięki tej inicjatywie, tysiące gatunków drzew rejonu Morza Śródziemnego zostało zasadzonych, między innymi dąb korkowy.

We Włoszech, segregowanie i przetwarzanie zatyczek korkowych ma nie tylko wymiar ekologiczny, ale też społeczny. Za każdą tonę zebranych zatyczek korkowych przekazywane jest 1000 Euro organizacjom społecznym. Dzieje się to poprzez organizacje non - profit czy współpracę z firmami budowlanymi, które stawiają energooszczędne budynki. Tysiące przekazanych Euro wspomogło instytucje zajmujące się walką z rakiem, wspieraniem ludzi niepełnosprawnych, jak również ochroną środowiska.

 

Wszystko zostaje wykorzystane...

Firma Amorim realizuje dwa zasadnicze działania: recykling używanych zatyczek korkowych i wykorzystanie produktów ubocznych pochodzących z produkcji nowych zatyczek. Jedynie 30% korka wykorzystane jest do produkcji zatyczek korkowych, lecz to co zostaję nie marnuje się – przetwarzane jest na granulat i wraca do procesu produkcyjnego. Podobnie dzieje się z zatyczkami korkowymi odrzuconymi przez kontrolę jakości. Jako że firma posiada unikalne techniczne możliwości ponownego wykorzystania surowca, droga odrzutów i przetwarzanych zatyczek jest podobna – wytwarza się z nich produkty, w których znajdują zastosowanie wyjątkowe właściwości korka.

Możliwości ponownego wykorzystania surowca są tak szerokie, że nawet trociny korkowe pochodzące z recyklingu wykorzystywane są jako źródło energii. W firmie Amorim ponad 60% energii dostarczanej jest przez trociny korkowe (biomasę), źródło energii, które nie wytwarza CO2.

 

 

Więcej informacji o programach recyklingu zatyczek korkowych: